Składnica Harcerska

Produkt dnia
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Prawo harcerskie

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 20,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
20.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Książka, którą oddajemy do rąk instruktorów i drużynowych harcerskich, starszych harcerzy i harcerek, oraz księży kapelanów harcerskich, zapełni wielką lukę, istniejącą od dwudziestu pięciu lat w harcerskiej literaturze.

Ks. R. Héret, autor tej książki, postanowił wyjaśnić zasady etyki skautowej na podstawie pism jednego z największych mędrców Kościoła, św. Tomasza z Akwinu.

Autor komentarza dokonał swego dzieła z wielkim talentem i znajomością duszy chłopca. Zresztą zadanie miał ułatwione przez fakt, że podstawowe idee ruchu skautowego i skautowego Prawa tkwią korzeniami w instytucji rycerstwa chrześcijańskiego.

Wystarczyło zatem wskazać, iż Święty Tomasz z Akwinu był nauczycielem ostatnich bohaterskich krzyżowców, którzy wraz z Królem Ludwikiem Świętym przelewali krew za Wiarę i Francję, aby postać „Księcia Teologii“ stała się bliska skautom francuskim.

Ale nie tylko francuskim. Instytucja rycerstwa, która w Polsce przetrwała do wieku XVII w postaci harcerzy kresowych, jest wspólnym dobrem katolickich narodów. Prawo rycerskie, podobnie jak Prawo oraz Przyrzeczenie harcerskie, wyrosło z ducha prawych synów Walczącego Kościoła.

Etyka, zawarta w Prawie harcerskim czy skautowych prawach świata, da się w pełni rozwinąć i zrozumieć jedynie na tle heroicznej nauki Kościoła o Obowiązku i Prawie, Miłości i Poświęceniu, Zasłudze i Łasce, Grzechu i Odkupieniu.

Bez tej podbudowy etyka skautowa staje się, wcześ­niej czy później, albo niechętnie traktowanym dodatkiem do wyczynów sportowych, społecznych, obozowych, albo też wyradza się w czułostkową „półreligię“. Grozi jej także zboczenie na manowce rozdziału „etyki“ od kultu, od życia w łączności z Bogiem, od sakramentów. Etyka tak fałszywie pojęta, a nazywana także „etyką chrześcijańską“, staje się zbiorem zasad postępowania czysto przyrodzonego. Wydziela się niektóre zasady postępowania z całości nierozdzielnej nauki Chrystusa, przyjmuje to, co odpowiada naturalistycznemu poglądowi na świat i usiłuje stosować tak, jakby Boga nie było, lub jakby Chrystus nie był Bogiem.

Prawdą jest natomiast, że nie ma dwóch etyk, chrześcijańskiej i Chrystusowej. Nie ma etyki Chrystusowej, czyli nauki Chrystusa o postępowaniu człowieka wobec Boga, siebie i bliźnich, bez ścisłej łączności z kultem. Nie ma etyki chrześcijańskiej bez troski o doskonalenie się nadprzyrodzone, bez życia sakramentalnego. Nie ma etyki chrześcijańskiej bez przyjęcia dogmatów.

Podstawowe zadanie wychowania katolickiego, a zatem i wychowania młodzieży katolickiej w harcerstwie, to zadanie wychowania do życia nadprzyrodzonego już tu na ziemi, by przez to życie być stale, zawsze, codziennie i każdej chwili, żywą cząstką Chrystusa mistycznego i przez Niego, z Nim i w Nim oddawać chwałę Bogu i zasługiwać na żywot wieczny. Myśli te wyjaśnia znakomicie książka ks. Héreta.

Nie potrzeba dłuższych wywodów dla wykazania, że ruch skautowy wszędzie, gdzie był oparty o mocne fundamenty religii, spełniał i spełnia zadanie olbrzymie, które przekracza ramy zadań doczesnego życia. Kościół w skautingu katolickim we Francji widzi odrodzenie średniowiecznego rycerstwa, wspaniałej instytucji, która przedziwnie wiązała zasady etyki Chrystusowej z umiejętnością użycia siły, a miłość Narodu, Ojczyzny, z niezachwianą wiernością Kościołowi.

Dlatego też Papież Pius XI nazwał skautów katolickich czołem przedniej straży armii Kościoła.
Harcerstwo polskie nie posiada oficjalnie charakteru organizacji katolickiej. Nie mniej jednak składa się z małymi wyjątkami, z katolików-harcerzy. W tym polskim wydaniu książki Héreta instruktorzy, instruktorki, drużynowi, drużynowe i kapelani harcerscy, a także starsze harcerstwo i starsza młodzież harcerska, znajdą obfite źródła materiałów do pracy wychowawczej, sprawdzian swego własnego, harcerskiego stosunku do Boga, ludzi i siebie, do harcerstwa, znakomitą pomoc w pracy nad sobą, nad udoskonaleniem swego życia wewnętrznego.

Wydaniu polskiemu „La Loi Scoute“ nadaliśmy tytuł „Prawo Harcerskie“, a nie „Prawo Skautowe“ dla podkreś­lenia, że ta książka, napisana dla Skautów Francji, ma nie mniejszą wartość dla polskiego harcerstwa. W tekście nie czyniliśmy żadnych zmian, poza opuszczeniem w przedmowach kilku ustępów, odnoszących się specjalnie do Skautów Francji oraz dodaniem paru przypisów. Dodaliśmy też w nagłówkach rozdziałów odpowiednie punkty Polskiego Prawa Harcerskiego. Przedmowy do wydania francuskiego, ze względów graficznych, przenieśliśmy na koniec książki.

Teksty Pisma św., gdzie one w oryginale były cytowane dosłownie, podawaliśmy według wydania Księży Jezuitów, Kraków 1935, w opracowaniu Ks. St. Stysia i Ks. J. Roztworowskiego, z wyjątkiem Listów św. Pawła Apostoła, którego cytowaliśmy według przekładu Ks. Arcybiskupa Symona, Kraków, 1929.
Przekład był łaskaw przejrzeć ks. dr Witold Klimkiewicz, asystent Kościelny Katolickiego Związku Młodzieży Męskiej, za co Mu na tym miejscu najserdeczniejsze składamy podziękowanie.

  • reprint wydania, [1939]. "Prawo harcerskie". Sedlaczek Stanisław, Sawicki Witold
  • Wydawnictwo - Oficyna Wydawnicza "Impuls"
  • Ilość stron - 144
  • Oprawa twarda, szyta

    Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć”

 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl